Jeg har prøvd å få de tradisjonelle berlinerkransene bittelitt sunnere. Ved å bytte ut litt av sukkeret med Sukrin og tilsette litt FiberFin, vil de ikke forårsake et galopperende blodsukker. Utgangspunktet er min vanlige oppskrift.
- 3 kokte eggeplommer
- 3 rå eggeplommer
- 90 g sukker
- 90 g Sukrin
- 450 g fin spelt
- 50 g FiberFin
- 375 g smør
- Eggehvite
- Sukker og Sukrin, halvdelen av hver
Gni ut de kokte plommene og bland inn de rå. Tilsett sukker/sukrin og pisk til eggedosis. Bland inn mel og smør vekselvis. La deigen hvile kaldt, minst en time.
Rull ut blyant-tykke lengder og form til kranser. Dypp disse i lettvispet eggehvite og deretter i sukkerblandingen.
Stekes 8-10 minutter på 180 grader midt i ovnen. La dem ligge litt på brettet før de avkjøles videre på rist.
Tilbaketråkk: Julekakesesongen | Smakebiten·
Takk, har lett etter en god oppskrift lenge uten for mye sukker og hvetemel. Dette er den som ser best ut! =) og enklest. Men hvor lenge tror du disse vil holde etter steking? Og hva med deigen, kan den oppbevares i kjøleskap noen dager?
Kakene holder seg fint i tett boks. Som du ser er innlegget publisert 8 desember, 3 uker før jul.
Deigen til disse pleier jeg å lage minst dagen før, men ville nok ikke oppbevart den lengre enn 2-3 dager før jeg bakte den ut siden den inneholder både kokte og rå eggeplommer.
Tilbaketråkk: Fire sorter ferdig før advent | Smakebiten·