Enkel soppstuing

Det er ikke akkurat sesong for selvplukking av sopp, men de av dere som plukker har kanskje fylt opp fryselagrene. Vi andre, som bl.a ikke tør plukke annet enn kantarell, må belage oss på å bruke kjøpesopp. Og den fås hele året.

Soppstuing

Soppstuing er ypperlig å servere til viltstek, men passer også fint til lam og storfe. Enkelt å lage, godt å spise. Jeg trenger ikke annet tilbehør. Bruk den soppen du liker og bland gjerne forskjellige sorter. Min lille oppskrift er bare et forslag og er beregnet på to personer.

Du trenger:

  • 5 store champignon (på størrelse med tomater)
  • 1 middels løk
  • litt smør til steking (eller melkefritt smør)
  • salt og pepper
  • matfløte, kremfløte eller laktosefri fløte

Rens og skjær soppen i biter. Skrell og finhakk løken. Stek sopp og løk til det er gyllent og begynner å få litt farge. Hell på fløte til du får en konsistens du liker. Smak til med salt og pepper. Noen liker også å steke mandler sammen med soppen, men det er en smakssak.

 

2 responses to “Enkel soppstuing

  1. Tilbaketråkk: Enkel soppstuing | Blopp.no·

  2. Tilbaketråkk: Sursteik | Smakebiten·

Jeg setter stor pris på et par ord fra deg som leser.

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..