Klippfisk brukes mye til bacalao hos oss, men det kan jo være kjekt å prøve å variere den litt. Denne retten skal ikke jeg ta æren av, det er min mann som har komponert den. Men skriver jeg den inn her, kan jeg hente den fram igjen ved en senere anledning. Eksperimentet var særdeles vellykket selv om 17-åringen helst ville hatt klippfisken bare kokt og med hvit saus.
I og med jeg ikke har laget bacalaoen selv, blir mengdeangivelser litt omtrentlige.
Klippfisk til 3 voksne bløtlegges over natten.
Så trengs det ca:
- et par dl olivenolje
- 500-750 g poteter
- 2 store løk
- 1 gul paprika
- et par-tre fedd hvitløk
- en halv potte sitronmelisse
- et par glass hvitvin
- litt salt og pepper (saltes alt etter hvor mye salt som har blitt vannet ut av fisken)
Rens den bløtlagte klippfisken og skjær den i små biter. Skrell, evt bare skrubb poteter og skjær dem i skiver. Paprika kuttes i biter og løk i strimler. Hakk hvitløk og sitronmelisse.
Ha oljen i en jerngryte og brenn den av. Dvs, varm den opp til det ryker av den. Legg alt lagvis i gryten og hell i vinen til slutt. Kok opp og la det stå med seg selv på svak varme et par timer. Rist litt på gryten iblant.
Serveres rykende varm, gjerne med brød til.
Bra blogg, Anne-Lise!
Det er Magne fra VG her. I dag har jeg valgt innlegget ditt som dagens anbefaling på Lesernes VG, du finner det nederst på forsiden til http://vg.no
Er det noen som har tips om gode blogger jeg bør anbefale så send meg en link på magne.antonsen [æ] vg.no Vil du ha flere tips om gode blogger kan du følge Lesernes VG på http://www.facebook.com/lesernesvg og http://twitter.com/lesernesvg
Så flott!
Tusen takk for det. 🙂
løk smaker bare ekkelt..putter heller oppi f,eks ananas og sopp…dette smaker mye bedre..
Det var jo en ny variant. Kanskje jeg må teste den ut. 🙂
Dette skal jeg teste – garantert. Min mening er – ALt med klippfisk er supergodt 😉
Og den beste klippfisken er den man tørker selv. 🙂
Varm den opp og brenn den av!Blir ikke oljen kreftfremkallende av dette.
Du skal bare varme den opp til det så vidt ryker av den. Den skal ikke koke.
Mmmm…ble lagt til i «oppskriftsheftet» mitt for noen uker siden og testet idag, Veldig god og deilig høst/vintermat. Jeg la til en halv rød fersk chili (med frø) da klippfisk tåler litt sting! Skal definitivt lages igjen og da skal jeg tilsette tørka chiliflak (med frø :-))
Det konkluderte vi også med, så neste gang blir det tilsatt endel chili. 🙂
Tilbaketråkk: 2012 til vurdering | Smakebiten·
Tilbaketråkk: Tørking av fisk | Smakebiten·